Στοιχεία του έργου

Πλήρης Τίτλος:

Στόχευση των επαγόμενων από την υποξία μεταγραφικών παραγόντων HIF στη φλεγμονή και τον καρκίνο

Κύριος Ερευνητής & Επιστημονικός Υπεύθυνος:

Γεώργιος Σίμος, Καθηγητής Βιοχημείας

Ερευνητική Μονάδα:

Εργαστήριο Βιοχημείας, Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Διάρκεια και προϋπολογισμός:

18 μήνες (29/1/2014-31/7/2015), 295.000 €

Διαχειριστικός φορέας:

Επιτροπή Ερευνών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Μέλη της ερευνητικής ομάδας:

Γεώργιος Σίμος, Καθηγητής Βιοχημείας

Ελένη Γεωργάτσου, Αναπλ. Καθηγήτρια Βιοχημείας-Μοριακης Βιολογίας

Ευφροσύνη Παρασκευά, Αναπλ. Καθηγήτρια Κυτταρικής Φυσιολογίας

Παναγιώτης Λιάκος, Επικ. Καθηγητής Ιατρικής Βιοχημείας

Ηλίας Μυλωνής, Επικ. Καθηγητής Βιοχημείας

Γεωργία Χαχάμη, Λέκτορας Κυτταρικής Βιοχημείας

Εμμανουήλ Βενιέρης, Μέλος Ε.ΔΙ.Π. Εργ. Βιοχημείας

Εύα Πάγγου, Υποψήφια Διδάκτωρ

Ελένη Τριανταφύλλου, Υποψήφια Διδάκτωρ

Αγγελική Καραγιώτα, Υποψήφια Διδάκτωρ

Home Page

Σύντομη Περιγραφή:

Η υποξία (έλλειψη οξυγόνου) χαρακτηρίζει σημαντικές παθολογικές καταστάσεις, όπως η φλεγμονή και ο καρκίνος, και επηρεάζει την έκφραση γονιδίων μέσω των επαγόμενων από την υποξία μεταγραφικών παραγόντων HIF-1 και HIF-2. Η διευκρίνιση των κοινών και ιστοειδικών μηχανισμών που ρυθμίζουν τους HIF είναι σημαντική για την κατανόηση της απόκρισης των καρκινικών κυττάρων στην υποξία και μπορεί να οδηγήσει σε νέες θεραπευτικές εφαρμογές. Για το σκοπό αυτό, το έργο διερευνά την ρύθμιση των HIF σε καρκινικά κύτταρα, καθώς και τη σχέση τους με την ιστική φλεγμονή και την ίνωση. Πιο συγκεκριμένα, το έργο περιλαμβάνει:

α. Την μελέτη της ρύθμισης των HIF μέσω φωσφορυλίωσης και πρωτεϊνικών αλληλεπιδράσεων τους σε ανθρώπινα καρκινικά κύτταρα, έχοντας στόχο την βιοχημική ταυτοποίηση κινασών και φωσφατασών που τροποποιούν και ρυθμίζουν τους HIF και την ανίχνευση των συμπλόκων των HIF με μικροσκοπικές μεθόδους.

β. Την ανάπτυξη νέων αντικαρκινικών και αντιφλεγμονωδών θεραπευτικών στρατηγικών μέσω ταυτοποίησης πεπτιδικών ενώσεων που αναστέλλουν ειδικά την φωσφορυλίωση του HIF-1α και ανάλυσης της αντικαρκινικής αποτελεσματικότητας τους in vitro και in vivo.

γ. Την μελέτη του ρόλου των HIFs στον λιπιδικό μεταβολισμό και τη φλεγμονή των ηπατοκυττάρων, δύο διαδικασίες σχετιζόμενες με την στεατοηπατίτιδα και το ηπατοκαρκίνωμα.

Τα αποτελέσματα του έργου θα βοηθήσουν στην καλύτερη κατανόηση της εμπλοκής των HIF στην επιβίωση και τον πολλαπλασιασμό των καρκινικών κυττάρων και στην ανάπτυξη νέων μεθόδων για την αντιμετώπιση του καρκίνου, της φλεγμονής και συχνών μεταβολικών διαταραχών.

Home Page